

Jeśli chcesz kupić wysokiej jakości karmę dla swojego psa, nie powinieneś dać się zwieść ładnym zdjęciom i obiecującej reklamie, ale raczej spójrz na deklarację.
W idealnym przypadku wszystkie składniki są tam wymienione, aby skład karmy dla psów nie pozostawiał żadnych pytań bez odpowiedzi. Pokażemy Ci, co jest ważne! Na pierwszy rzut oka istnieje wiele rodzajów karm, które sprawiają wrażenie atrakcyjnych i wysokiej jakości dzięki zdjęciom świeżego mięsa, obiecującym reklamom i pięknie zaprojektowanym opakowaniom na karmę dla psów. Jednak bliższe przyjrzenie się deklaracji szybko ujawnia, że często istnieją poważne różnice między obiecującym jakościowo opakowaniem karmy dla psów a rzeczywistymi składnikami.
Czy wiesz, co jest w karmach dla psów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy bardzo uważnie przeczytać deklarację na odwrocie opakowania. Ponieważ istnieje wiele sztuczek, aby ukryć składniki i jakość karmy dla psów. Wymieniając składniki, można wyciągnąć wniosek o rozkładzie ilościowym składników w karmie dla psów. Są one wymienione w porządku malejącym według wagi. Oznacza to, że składnik, który pojawia się jako pierwszy, również stanowi największą część karmy dla psów. Jest jednak duża różnica, czy jest to deklaracja otwarta, czy zamknięta.
Deklaracja zamknięta
W deklaracji zamkniętej składniki są pogrupowane razem. Tutaj kupujący nie otrzymuje dokładnych informacji o składnikach ani procentowym składzie karmy dla psów. W związku z tym można tylko z grubsza określić, jakie składniki są obecne w karmie dla psów. Ten rodzaj deklaracji obejmuje określenie grupy „mięso” lub „mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego”. Dlatego o proporcjach można powiedzieć tylko ogólnie – rodzaj i jakość użytych składników pozostaje niejasna. Oznaczenie „mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego” pozwala również na wykorzystanie wszystkich części zwierzęcia pochodzących z uboju. Na przykład karma dla psów może zawierać: głównie produkty uboczne niskiej jakości, takie jak pazury, dzioby i pióra. Pszenica i inne zboża są zgrupowane pod wspólnym terminem „zboża”. Jeśli na odwrocie można przeczytać oznaczenie grupy „ziarna i warzywne produkty uboczne”, karma dla psów najprawdopodobniej zawiera gluten i mąki niskiej jakości.
Otwarta deklaracja
Więcej zbóż niż mięsa
Aby karma dla psów wyglądała dobrze, producenci zazwyczaj starają się umieścić mięso na górze deklaracji. Powinno to dawać kupującemu wrażenie, że zakupiona karma zawiera dużo mięsa i dlatego jest odpowiednią dla danego gatunku, zdrową karmą. Z tego powodu różne rodzaje zbóż lub postacie tego samego zboża (np. podzielone na mieloną kukurydzę, gluten kukurydziany, mąkę paszową z serwatki i mąkę pszenną) są czasami mieszane z żywnością, z których każdy jest mniej obecny niż pojedynczy składnik mięsny. Pozwala to na umieszczenie mięsa na pierwszym miejscu, mimo że w sumie w karmie dla psów jest znacznie więcej zboża.
Mięso drobiowe czy mączka drobiowa?
W deklaracji należy zadbać o to, aby suszona żywność zawierała co najmniej „ mięso drobiowe” lub „mięso jagnięce”, a nie na przykład „mączkę z mięsa drobiowego” lub „mączkę z mięsa jagnięcego”. Dzieje się tak, ponieważ „ mięso drobiowe” lub „ mięso jagnięce” jest wytwarzana z mięsa, z którego usunięto wilgoć i które zostało następnie zmielone na mączkę. Natomiast „ mączka drobiowa” lub „ mączka jagnięca” nie jest wytwarzana wyłącznie z mięsa, ale głównie z produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, takich jak pazury i dzioby.
Tłuszcze zwierzęce
Jeśli w składnikach wymienione są tylko „tłuszcze zwierzęce”, producent nie chce ujawniać, jakie tłuszcze zostały użyte do produkcji karmy dla psów. To może mieć kluczowe znaczenie dla psa z alergią! Z tego powodu karma dla psów powinna wyraźnie wskazywać, od którego zwierzęcia pochodzi tłuszcz, np. „tłuszcz z kurczaka” lub „tłuszcz jagnięcy”.
Ile mięsa tak naprawdę zawiera karma dla psów?
Kupując karmę dla psów, możesz spotkać kolejną niespodziankę: jeśli zawartość nadal jest napisana jako „z pysznym kurczakiem” na przedniej etykiecie, a deklaracja na odwrocie pokazuje „mięsne i zwierzęce produkty uboczne (w tym co najmniej 4% kurczaka), zboża i roślinne produkty uboczne”. W tym przypadku 96% składników pozostaje ukrytych, a pokazany soczysty kawałek mięsa nie znajduje odzwierciedlenia w kompozycji. Nawet podany udział 4% kurczaków nie wskazuje, czy jest to przynajmniej wysokiej jakości mięso mięśniowe, czy tylko produkty uboczne niskiej jakości. Jeżeli dodatkowo karma dla psów zawiera 4% kurczaka, 4% wołowiny i 4% jagnięciny, producent może wyprodukować nawet 3 różne odmiany z tego samego składu karmy: „z kurczakiem”, „z wołowiną” i „z jagnięciną”. Z tych wszystkich powodów warto bardzo uważnie przeczytać deklarację, ponieważ za deklaracjami mogą kryć się składniki, które nie są odpowiednie dla zdrowej diety psa.
Terminy techniczne wyjaśnione bardziej szczegółowo
Prawdopodobnie widziałeś trzy terminy „włókno surowe”, „tłuszcz surowy” i „surowy popiół” na opakowaniach karmy dla psów. Chcielibyśmy wyjaśnić Ci te terminy szczegółowo.
Popiół surowy
Użyto tu dwóch słów: „surowy” i „popiół”. I rzeczywiście, chodzi o spalanie: aby określić zawartość popiołu surowego, próbkę żywności podgrzewa się do 550 °C przez 6 godzin w tak zwanym piecu muflowym i spala w laboratorium. Pozostała niepalna pozostałość to popiół surowy. Składa się z minerałów (takich jak niezbędne pierwiastki luzem i pierwiastki śladowe) oraz innych substancji nieorganicznych. Idealnie, wartość popiołu surowego powinna wynosić poniżej 10% dla suchej karmy dla psów i poniżej 4% dla karmy mokrej. Wielu uważa, że ta zawartość powinna być jak najniższa. Należy jednak odróżnić zanieczyszczenia nieorganiczne od ważnych minerałów. Niską wartość można osiągnąć ze względu na niski dodatek niezbędnych minerałów i dlatego nigdy nie należy jej oceniać jako ogólnej cechy jakości. Z drugiej strony bardzo wysoka wartość może wskazywać na zanieczyszczenia.
Włókno surowe
Wyrażone również w procentach, „włókno surowe” odnosi się do proporcji niestrawnych błonnik roślinny w karmie dla psów. W diecie psa takie błonniki są ważne w ograniczonych ilościach. Pobudzają one aktywność jelitową i kształtują kał. Jeśli jednak pokarm ma zbyt dużo błonnika surowego, nie może być prawidłowo strawiony, co z kolei prowadzi do wzdęć i wydalania dużej ilości kału. Błonnik zwiększa objętość pokarmu nie będąc źródłem energii oraz wydłuża czas przebywania w żołądku, dzięki czemu okres odpoczynku po karmieniu pokarmem o wysokiej zawartości błonnika surowego powinien być znacznie dłuższy. Ponadto pies musi pić wystarczająco dużo, jeśli jest karmiony pokarmem bogatym w błonnik, ponieważ może on związać w wodzie 100-krotność swojej wagi.
Tłuszcz surowy
Zawartość tłuszczu surowego, podawana również w procentach, dostarcza informacji o tym, jak bogata jest żywność. Ponadto tłuszcz dostarcza również ważnych niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobra sucha karma powinna mieć zawartość tłuszczu surowego od 6 do 17 procent, przy czym minimalna wartość to 5 procent. W przypadku mokrej karmy wartości powinna wynosić od 3 do 11 procent. Jednak sama wartość procentowa nie ma wystarczającego znaczenia. O jakości tłuszczów decyduje pochodzenie i przygotowanie surowców oraz bezwzględna i względna zawartość nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Niestety nie da się tego po prostu odczytać z etykiety, a jedynie oszacować na podstawie listy składników i sposobu przygotowania.